+48 797 354 561 | Lublin ul.Gliniana 24/1 | pn-pt 9-17 biuro@odzyskujemy-dane.pl

Jak wiesz, woda i elektronika nie pasują do siebie. To samo dotyczy dysków twardych, kiedy dysk ulegnie zawilgoceniu, a wszystkie cenne zdjęcia, dokumenty i inne pliki są przechowywane na na tym nośniku. Zalany dysk twardy to awaria która może wystąpić w różnych sytuacjach, w tym przypadku powodzi, nawałnicy, pożaru i przypadkowych zalań. Niezależnie od sytuacji, jeśli uważasz, że Twój dysk twardy może zostać uszkodzony z powodu wody, musisz wykonać kilka niezbędnych czynności, aby zapewnić bezpieczeństwo i możliwość odzyskania cennych danych.

Czas jest ważny – działaj szybko

Jeśli Twój dysk twardy został uszkodzony przez wodę, ważne jest, aby wiedzieć, że czas nie jest po twojej stronie i że powinieneś jak najszybciej zająć się problemem, aby mieć największą szansę na odzyskanie danych z dysku twardego. Nie zakładaj, że pozostawienie zalanego dysku twardego przez kilka dni nie zaszkodzi elektronice urządzenia i nie utrudni odzyskania danych.

Bądź ostrożny – dysk twardy to delikatne urządzenie

Zalany dysk twardy jest delikatny być łatwo uszkodzony przez lekkie uderzenia lub krople. Wyjmując dysk twardy z komputera, upewnij się, że wszystko jest odłączone od gniazd elektrycznych i zachowaj szczególną ostrożność podczas demontowania dysku twardego. Jak zabezpieczyć nośnik

Nie susz zalanego dysku – co zrobić z mokrym dyskiem

Ważne aby wysuszyć zalany dysk twardy, lecz istnieją dwa ważne powody, dla których nie powinieneś tego robić samodzielnie.

  • Używanie suszarki do włosów, pozostawianie go na słońcu lub stosowanie jakichkolwiek innych technik suszenia, które wiążą się z ciepłem, może potencjalnie uszkodzić talerze dysku twardego, przez co odzyskanie danych jest prawie niemożliwe.
  • Prawie cała woda, niezależnie od tego, czy jest to woda z powodzi lub burzy, czy woda, którą pijesz, zawiera w sobie cząsteczki i minerały, które przylegają do talerzy dysku twardego kiedy dysk twardy wyschnie. To sprawia, że ​​odzyskiwanie danych jest jeszcze trudniejsze, niż gdyby talerze były już mokre. Jak wygląda zalana elektronika na przykładzie konsoli do gier

Nie należy spłukiwać ani czyścić dysku twardego, jeśli jest zabrudzony, ponieważ bez odpowiednich narzędzi lub rozwiązań prawie zawsze przywracanie zapisanych danych z dysku twardego jest trudniejsze. Zamiast tego owinąć dysk twardy ręcznikiem papierowym i włożyć go do szczelnej torby, usuwając z worka jak najwięcej powietrza.

Nie otwieraj zalanego dysku twardego!

Cokolwiek robisz, nie próbuj zdejmować obudowy z dysku twardego. Narazisz ekstremalnie wrażliwe talerze dysku twardego na cząstki unoszące się w powietrzu, co sprawia, że ​​odzyskiwanie danych z twardego dysku jest prawie niemożliwe. Wyszkoleni specjaliści od odzyskiwania danych usuwają tylko pokrywę dysku twardego w zamkniętym pomieszczeniu zwanym Cleanroom klasy 100, który odfiltrowuje wszystkie unoszące się w powietrzu cząstki, które mogą być szkodliwe dla talerzy dysku twardego.

Sprawdź kopie zapasowe danych

Jeśli masz dane przechowywane na innych zewnętrznych dyskach twardych, napędach USB lub za pomocą usługi kopii zapasowych danych, spróbuj uzyskać dostęp do kopii zapasowych plików, aby zobaczyć, co masz zapisane i czy możesz je przenieść na nowy komputer lub nowy twardy dysk. W zależności od stopnia uszkodzenia, odzyskanie danych może zająć trochę czasu, dlatego w międzyczasie najlepiej jest znaleźć najważniejsze dane i dobrze je zabezpieczyć.

Zadzwoń teraz!
Wyznacz trasę